جمعه 26 مهر 1398   13:20:33
...

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
با عرض سلام، ادب و احترام

استحضار دارید که رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) در بیانات 22 مرداد ماه 1397 در دیدار با اقشار مختلف مردم فرمودند « آمریکا امروز متمرکز شده بر جنگ اقتصادی با ما، ..... در جنگ اقتصادی هدف آمریکا ایجاد نارضایتی است». در جنگ اقتصادی اتخاذ راهبرد «اصلاحات اقتصادی با رویکرد رشد اقتصادی پویا، ‌پایدار و اشتغالزا» ضرورتی اجتناب ناپذیر است. وزارت امور اقتصادی و دارایی با اتکاء به اختیارات و وظایف قانونی و در جهت تحقق چشم انداز و سیاست های کلی نظام از جمله سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اصل 44  دارای ماموریت های مهم و متنوعی می باشد که باید با همکاری دستگاه های اجرایی و سایر قوا ماموریت های خود را مورد توجه و اهتمام جدی قرار داده و با موفقیت به انجام رساند.

در شرایط کنونی برای حل معضلات، مشکلات و مواجه چالش ها، اهم رویکردهای حاکم بر طراحی و اجرای برنامه ها، طرح ها، پروژه ها، سیاست ها و اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی عبارتند از:

1- اهتمام جدی به اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی ج.ا.ا و پیاده سازی برنامه ششم توسعه و دیگر اسناد بالادست.

2- توجه به واقعیت های موجود جامعه (شرایط فعلی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور)، به ویژه مواجه مناسب با آثار نامطلوب تحریمهای ظالمانه اخیر

3- بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالقوه و فعال سازی ظرفیت های خالی اقتصاد کشور

4- خلق فرصت‌های جدید با استفاده از تعاملات بین المللی و بهره گیری از ظرفیتها

5- گذر از اقتصاد مبتنی بر بودجه نفتی به اقتصاد مستقل، دانش بنیان و هوشمند
 
محورهای کلیدی برنامه هایی که در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته و در دو فاز «گذر از تلاطم های موجود» و «حرکت به سوی ایجاد ثبات اقتصادی» به مرحله اجرا گذاشته می شود به شرح زیر است:

❖ محور اول: گذر از تلاطم های ناشی از تحریم و مدیریت مخاطرات اقتصادی؛

❖ محور دوم: تامین مالی فراگیر و ترغیب سرمایه گذاری؛

شامل سه طرح ویژه (اهرم کردن نقدینگی برای  ارتقای توان تولید و رونق اقتصادی، بیدار کردن ثروت خفته ملت  از طریق  اهرم سازی دارایی های دولت و افزایش اثربخشی شرکت های دولتی در فرآیند سرمایه گذاری برای رشد و تولید)

❖ محور سوم: بهبود محیط کسب وکار، ارتقای توان تولید ملی و تعادل بخشی در بازار های مختلف؛  

❖ محور چهارم: خشکاندن ریشه فساد و مواجه با اقتصاد غیرشفاف

❖ محور پنجم: اقتصاد هوشمند و توسعه زیرساخت های آن؛

❖ محور ششم: توانمند سازی نظام سیاستگذاری و اجرای اصلاحات ساختاری؛

❖ محور هفتم: ساماندهی نهادهای موجود

(از جمله ارتقاء‌عملکرد نظام گمرکی؛ ساماندهی نظام بانک و بیمه و شرکت‌های دولتی؛ ارتقاء‌اثربخشی نظام مالیاتی؛ توسعه و تعمیق بازار سرمایه؛ ارتقای قابلیت های جذب سرمایهگذاری خارجی؛ حمایت و توانمندسازی بخش خصوصی و خصوصی سازی اثربخش؛ بهبود نظارت مالی و خزانه‌داری؛ ارتقاء کارکرد و توسعه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی)
 
بر این اعتقادم که با بهره‌گیری از توانمندی‌های کشور در یک ساختار منسجم چهارجانبه متشکل از دولت، مجلس، بخش خصوصی و صاحبنظران و اندیشمندان دانشگاهی، حوزوی و مستقل، می توان سیاستهای اقتصادی مناسبی را به منظور گذر از تلاطم ها و تحکیم بنیانهای اقتصاد مقاومتی و برقراری ثبات اقتصادی تدوین و اجرا کرد. بدیهی است استفاده از فرایند مشارکت جمعی فراگیر در تصمیم سازی و تصمیم گیری، با حضور اندیشمندان وصاحب نظران، میتواند تمهیدی جهت ارتقای اعتماد بیشتر مردم به حکومت، پایش و پالایش ناکارآمدیها و پایداری سیاست‌های اقتصادی شود.

همکاران عزیز، بار امانتی عظیم بر دوش همه ما سنگینی میکند که به سر منزل مقصود رساندن آن در گرو فهم مشترک، ایثار و از خودگذشتگی، تعامل سازنده، امیدآفرینی، تلاش مدبرانه و خستگیناپذیر است. اینک که با معرفی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، مورد اعتماد مجلس محترم شورای اسلامی قرار گرفته و به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی فعالیت خود را آغاز کرده ام، بار سنگین یک مسئولیت بزرگ و دشوار را در شرایط خطیر و پرتلاطم کنونی بر دوش خود و همچنین همکارانم در وزارت امور اقتصادی و دارایی و دستگاه های تابعه، احساس می کنم. بدین منظور در چارچوب رویکرد ها و محورهای پیش گفته، برنامه ها، طرح ها، پروژه ها، فعالیت ها و اقدامات مورد نظر، برای پاسخ درخور به اعتماد ایشان، از طریق مجاری رسمی و اداری به اجرا  گذاشته شده و با نظمی مستمر مورد پایش و نظارت قرار می گیرد.  برای موفقیت در این مسیر ضروری است، تمام دانش و تجربه خود را به کار بندیم تا از بار مشکلات اقتصادی که بر دوش مردم سنگینی می کند بکاهیم، و در نتیجه بتوانیم با همکاری و هم گامی در جهت رشد پویا و شکل گیری یک اقتصاد با ثبات، مقاوم و در نهایت اقتصاد هوشمند گام برداریم.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته


فرهاد دژپسند


 
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir